Podstawy prawne:
Rozporządzenie MNiSW z dnia 8 sierpnia 2011 r. w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki uzyskanych za granicą
Dz.U. 2011 nr 179 poz.1067
Tryb przeprowadzania nostryfikacji
Nostryfikacji stopni naukowych uzyskanych za granicą dokonuje rada jednostki organizacyjnej uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego określonej dziedziny nauki w zakresie danej dyscypliny naukowej, zwana dalej “radą”.
Osoba ubiegająca się o nostryfikację stopnia naukowego, zwana dalej “kandydatem”, wnosi do wybranej rady podanie wraz z następującymi załącznikami:
-
oryginałem dyplomu potwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego - do wglądu;
-
w przypadku ubiegania się o uznanie stopnia naukowego za równoważny:
a) z polskim stopniem naukowym doktora - kopią rozprawy doktorskiej,
b) z polskim stopniem naukowym doktora habilitowanego - kopią dokumentów potwierdzających osiągnięcia naukowe - stanowiących podstawę przyznania wnioskodawcy stopnia naukowego;
-
kopią dyplomu ukończenia studiów wyższych lub dyplomu potwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego, na podstawie którego kandydat wszczął procedurę uzyskania stopnia naukowego, o którego uznanie się ubiega;
-
oświadczeniem, że stopień naukowy, o którego nostryfikację wnioskodawca się ubiega, nie stanowił przedmiotu postępowania nostryfikacyjnego przeprowadzonego przez inną radę.
Czynności nostryfikacyjne kończą się uchwałami rady naukowej w przedmiocie:
-
wszczęcia lub odmowy wszczęcia postępowania nostryfikacyjnego,
-
przebiegu postępowania nostryfikacyjnego albo zwolnienia kandydata z tego postępowania lub jego części,
-
uznania stopnia naukowego za równorzędny ze stopniem naukowym nadawanym w kraju.
Przy podejmowaniu uchwał, stosuje się przepisy określające zasady głosowania przy przeprowadzaniu przewodów doktorskich i habilitacyjnych.
Do prawomocności uchwał, o których mowa, stosuje się odpowiednio przepisy regulujące prawomocność uchwał o nadaniu stopnia naukowego doktora albo doktora habilitowanego.
Od odmownych uchwał rady, w sprawie uznania stopnia naukowego, kandydatowi przysługuje odwołanie do Centralnej Komisji, na zasadach i w trybie określonych w przepisach dotyczących stopni naukowych.
Po uprawomocnieniu się uchwały rady o uznaniu stopnia naukowego za równorzędny ze stopniem naukowym nadawanym w kraju jednostka organizacyjna wydaje zainteresowanemu zaświadczenie o uznaniu stopnia naukowego uzyskanego za granicą za równorzędny z odpowiednim polskim stopniem naukowym.
Kierownik jednostki organizacyjnej prowadzającej postępowanie nostryfikacyjne ustala wysokość opłaty związanej z przeprowadzeniem tego postępowania, uwzględniając w szczególności: koszty recenzji rozpraw doktorskich i habilitacyjnych określone odpowiednio dla prac w języku polskim oraz w języku obcym.
Opłata, o której mowa, wnoszona jest na rachunek bankowy albo do kasy jednostki organizacyjnej, której rada przeprowadza postępowanie nostryfikacyjne.
Kategoria: inne
/
Opublikowano: 06 maj 2015
/
Odsłony: 4592